JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY SZKŁEM ZWYCZAJNYM A HARTOWANYM?

Szkło bez względu na rodzaj jest materiałem bardzo uniwersalnym i oryginalnym. Produkty wykonywane ze szkła są niekonwencjonalne, nowoczesne i często są dopełnieniem całości wystroju wnętrza. Nowoczesne zastosowanie szkła pozwala wykonywać szklane ozdoby ścienne, fronty mebli czy wyposażenia wnętrz biurowców.

Wykonanie poszczególnych elementów wymaga oczywiście wybrania odpowiedniego rodzaju szkła. Najpopularniejszymi rodzajami szkła są szkło hartowane i szkło zwyczajne – w dzisiejszym artykule wskażemy, co różni te dwa rodzaje szkła.

Wzmacnianie szkła w procesie wytwarzania

Szkło hartowane jest poddawane specjalnemu procesowi obróbki cieplnej i nagrzaniu do odpowiednio wysokiej temperatury.

Następnym krokiem jest szybkie schłodzenie szkła – to właśnie w ten sposób otrzymuje się szkło hartowane, które jest znacznie bardziej odporne niż te tradycyjne powstałe w procesie stopu piasku kwarcowego, sodu, wapienia i innych składników w odpowiedniej temperaturze. Hartowanie szkła wpływa na zwiększoną odporność na działanie wysokich temperatur, a także uszkodzeń co w rezultacie sprawia, że szkło hartowane jest znacznie bardziej trwałe niż szkło zwyczajne.

Szklane Panele Wrocław
Szklane Panele Wrocław

Różnice w zastosowaniu

Trwalsze i znacznie bardziej odporne szkło, które zostało poddane procesowi hartowania pozwala na wykorzystanie go wszędzie tam, gdzie wymagany jest znacznie bardziej wytrzymały materiał.

Dzięki swym właściwościom szkło hartowane jest odporne na działanie różnicy temperatur, dlatego może być wykorzystane w kuchni, łazience, podczas zabudowy balustrad czy nawet w przemyśle. Szkło tradycyjne nie jest tak odporne, a w przypadku wystąpienia różnicy temperatur dochodzi do jego uszkodzenia. Szkło hartowane zazwyczaj jest wykorzystywane do tworzenia znacznie bardziej odważnych projektów, na przykład wykonywania przeszkleń w pomieszczeniach.

Bezpieczeństwo i komfort użytkowania

Różnice między rodzajami szkła można zauważyć również w bezpieczeństwie ich użytkowania.

Zaletą szkła hartowanego jest bezpieczne pękanie, które polega na rozpadaniu się szkła na drobne i przede wszystkim nieostre kawałeczki, które zmniejszają ryzyko zranienia się. Natomiast w przypadku przekroczenia wytrzymałości przez szkło zwykłe pęka ono zazwyczaj na długie, ostre kawałki. Ta różnica przede wszystkim wpływa na bezpieczeństwo i komfort użytkowania – szkło hartowane jest znacznie bardziej bezpiecznie. Warto oczywiście wspomnieć, że przekroczenie wytrzymałości przez szkło hartowane jest zjawiskiem bardzo rzadkim, gdyż jest ono trwałe, twarde i odporne na uszkodzenia.

Szklane Panele Wrocław

Zalety szkła hartowanego:

Szklane Panele Wrocław

zwiększona wytrzymałość mechaniczna – do 800% bardziej odporne na uderzenia od zwykłego szkła oraz zarysowania

Szklane Panele Wrocław

odporne na działanie temperatur

Szklane Panele Wrocław

szkło przez nas używane podczas produkcji jest najwyższej jakości

Szklane Panele Wrocław

domieszka kryształu, która znajduje się w szkle

Szklane Panele Wrocław

szkło może mieć grubość od 4 mm do nawet 10 mm

Szklane Panele Wrocław

szkło zachowuje swoja trwałość przez wiele lat